З космодрому Байконур вчора, 5 квітня, стартував російський ракетоносій "Союз", який виніс на орбіту новий космічний корабель під назвою "Гагарін". Ця новина облетіла світ, але мало хто знає, що системи управління ракетоносія виготовлені в Україні - на ДНВП "Об'єднання Комунар" у Харкові. Про це заявив заступник генерального директора Національного космічного агентства України Едуард Кузнєцов на прес-конференції з нагоди відкриття проекту "Космічна Одіссея 2011" у Мистецькому Арсеналі.
"Система стикування корабля до Міжнародної космічної станції також виготовлена в Україні - на підприємстві "Курс", колишньому Київському радіозаводі, де виробляються системи стикування транспортних і пілотованих кораблів з МКС", - розповів Е.Кузнєцов у розмові з кореспондентом УКРІНФОРМу.
Україна має потужну ракетно-космічну галузь - найсучасніші технології, найсучасніші ракетоносії, а також компоненти, які використовуються в ракетоносіях, підкреслив він. І 50-річчя першого польоту людини в космос, грандіозна виставка "Космічна Одіссея 2011", на його переконання, - чудовий привід про це нагадати.
"Харківський "Комунар" - один з кращих розробників систем управління. Ними обладнані ракети "Союз", "Протон", "Зеніт". Нині це об'єднання розробляє систему управління для перспективної ракети "Циклон-4", яка стартуватиме з космодрому Алькантара у Бразилії", - поінформував Е.Кузнєцов.
За його словами, Україна посідає престижне місце на ринку світових послуг, з нею прагнуть співпрацювати і укладають солідні контракти, оскільки наша космічна техніка є дуже надійною. Так, перша з двох ступеней нової американської ракети-носія "Таурус-2" виготовлятиметься в Україні, на Південному машинобудівному заводі. "Американці звернулися до нас з пропозицією взяти участь у цьому проекті, і ми сподіваємося, що наприкінці 2011-го - на початку 2012 року ця ракета стартує. Вона повинна забезпечити доставку вантажів на МКС замість знятих з експлуатації шаттлів", - сказав заступник гендиректора Національного космічного агентства.