Протягом кількох років наукові установи Донецької області «з’їли» 35,5 млн. грн. бюджетних коштів, які призначалися для здійснення прориву в різних прикладних розробках. Результат – нульовий.
Науковий потенціал Донбасу – досить великий. Лише одних інститутів НАНУ –12. З року в рік вчені щось досліджують, щось видають на-гора, про щось звітують... А яка користь країні від їхніх напрацювань?
Аудитори Рахункової палати з’ясували, що «між науково-технічним потенціалом регіону та динамікою економічного розвитку області наявний суттєвий розрив. Прикладні розробки вчених не сприяють зростанню економічних показників, не працюють на інноваційну перспективу».
Отже, науковий «механізм» крутиться вхолосту. Втім, подібне спостерігаємо не лише у цьому регіоні. Є чимало керівних «профеССорів», які «присмокталися» до бюджетної годівниці, туманять громадськості мізки про «видатні напрацювання», «новітні дослідження»... А тим часом проривних праць світового рівня і немає. Є звичайні процеси вичавлювання мільйонів в рамках певних наукових програм і тем. Є ще відкати за сприяння, тобто за державне фінансування тих чи інших тем. Роками сидять «профеССори» на цих «хлібних» замовленнях! Хоча більшість простих науковців, установ та закладів справді бідують, бо держава фінансує їх по залишковому принципу.
Але повернімося до шахтарського краю. У чому причини «загнивання» науки? Рахункова палата зазначає:
«Накопичені десятиріччями наукові здобутки установ НАН України в Донецькій області, за висновками аудиторів, можуть просто втратити актуальність. Однією з основних причин є те, що НАНУ як головний розпорядник коштів державного бюджету і замовник наукових досліджень не забезпечила належного планування і виконання науково-дослідних робіт, механізмів їх ефективного впровадження у виробництво. Статутні завдання академії стосовно впливу результатів досліджень на інноваційний розвиток економіки, сприяння інтеграції науки й виробництва в Україні фактично не виконуються.
Як наслідок, виділені у 2009-2011 роках науковим установам області 35,5 млн. грн. бюджетних коштів на прикладні наукові розробки не реалізувалися відповідно до потреб економіки регіону. У господарський обіг не впроваджено результатів завершених у 2009 - 2010 роках 22 прикладних наукових робіт, на які витрачено 9,8 млн. грн. бюджетних коштів».
Хаос у донецькій науці, занепад. От і все. «Порожняк»! Прикро. Знову процитуємо висновок аудиторів:
«Комерційний ефект навіть від реалізованих розробок не підраховується. Структурні підрозділи із впровадження технологій у перевірених наукових установах відсутні. Зв'язки інститутів НАНУ з власними дослідними виробництвами, через які реалізуються розробки, зруйновані, самі виробництва занепали. Таким чином, наміри забезпечити регіон новими матеріалами, технологіями задля підвищення конкурентоспроможності продукції залишаються на рівні декларацій».