Велика група воїнів 72-ї окремої механізованої бригади, які прикривали кордон у Луганській області, опинилися немов у лещатах: з одного боку по них стріляли бандити, з іншого - російські солдати. У МО України розповіли, що 438 солдатів, а також прикордонники, змушені були перейти російський кордон - у них скінчилися набої.
Хлопці з полохливого десятка? Схоже, у суспільства – неоднозначне ставлення до цього факту. Наприклад, комбат «Донбасу» (МВС) Семен Семенченко вважає, що не потрібно дорікати солдатам. Вони таким чином боролися за свою життя. А ось вчинок офіцерів, які пішли з поля бою, Семенченко зрозуміти не може. Вони ж – командири!
Бійці пояснюють, що не зраджували, воювали хоробро, натомість хотіли вийти до своїх вузькою смугою вздовж кордону. Їх оточили російські силовики. Перед цим наші хлопці знищили свою техніку, зброю (аби не дісталася ворогові).
Як далі розгорталися події? Минулого понеділка завдяки переговорам на Батьківщину повернулося 180 військовиків, а у вівторок - ще майже 200 солдатів. Однак на території РФ залишаються 18 офіцерів і 28 прикордонників. Їх утримують там силоміць.
Днями, частина бійців потягом прибула до Києва (тут були воїни і з білоцерківської бригади). Вони розповіли журналістам, як нищівно били по них російські «Гради» й міномети, як шквальний вогонь перетворював ділянку фронту на пекло.
А тим часом їхні побратими, яких не відпускають із Росії, оголосили голодування. У РНБОУ розповіли, що російські слідчі вибивають з українців зізнання - нібито вони навмисне обстрілювали територію РФ. Шантаж, залякування, погрози тривалим ув’язненням – ось методи путінських посіпак. Проти наших хлопців порушили кримінальні справи («застосування заборонених засобів і методів ведення бою»). Із них п’ятьох заарештували.
Бранці вимагають зустрічі з українськими дипломатами. Генеральний консул України з Ростова-на-Дону намагався зустрітися із співвітчизниками та з’ясувати підстави їхнього затримання. Але Кремль проігнорував це, вкотре розтоптавши міжнародні конвенції та норми права.
Що нині нового на фронті?
Наші силовики звільнили деякі населені пункти, наступають… Зайняли «Міусинськ і перерізали дорогу між Сніжним і Красним Лучем, останню дорогу постачання Донецького угруповання".
Терористи продовжують знищувати інфраструктуру, особливо залізничну, обстрілюють житлові квартали, лікарні та соціальні заклади. За свідченнями військових експертів, вони панікують, бо відчувають, що звужуються кільця навколо Донецька та Луганська.
Кілька наших добровольчих батальйонів намагалися прорватися на околиці Донецька, однак потапили в засідку.
- Взяття столиці Донбасу означатиме 90 відсотків перемоги, - вважає екс-глава МВС Юрій Луценко. - Утрата цього міста залишає Путіну лише 10 відсотків надії на позитивний підсумок війни. Поки в нього є Донецьк - живе міф про «Новоросію», про «дві України», жива геополітична мрія про відновлення імперії…
За цю «мрію» кремлівський карлик може поставити на кін усе, зазначають аналітики. Ми стоїмо перед небезпекою вторгнення… Минулої середи, у штаб-квартирі НАТО заявили, що Росія тримає на кордоні з Україною 20 тисяч військових. Вони можуть напасти на нашу країну під виглядом миротворців. Адже міністр оборони РФ Шойгу заявив, що «російські миротворчі сили повинні знаходитися в постійній готовності до виконання своїх завдань».
- Теоретично загроза вторгнення є. Аналізуються всі можливі напрямки наступу, - сказав речник РНБОУ Андрій Лисенко.
- Введення російських військ в Україну стало б катастрофою для багатьох держав, - пише популярне видання The Guardian. - Росія була б втягнута в довготривалу інтервенцію, що погіршило б її і без того погані відносини із Заходом. Територія України була б розколота… Східні європейці налякалися б Путіна до смерті. А Західній Європі та Америці було б соромно за те, що не змогли зупинити війну. Путін може незабаром постати перед вибором: визнати, що гра програна, або піти війною на сусідню державу.
Давно зрозуміло: Кремль увесь час шукає підстави для повномасштабної агресії. Учора сенсаційний факт повідомив під час прес-конференції глава СБУ Валентин Наливайченко. За його словами, терористи хотіли збити не малайзійський лайнер над Донецькою областю, а… російський.
У той період над Донбасом мав пролітати літак Аерофлоту рейсом Москва-Ларнака. Спеціально з Росії було завезено модернізований зенітно-ракетний «Бук».
Цей ракетний комплекс, за словами Наливайченка, мали встановити в Первомайському за 20 км на захід від Донецька, але «оскільки фахівці були не місцеві», вони переплутали дислокацію й перегнали «Бук» до населеного пункту з такою ж назвою, який розташований на північному сході від Донецька.
Помилка, яка забрала життя трьохсот пасажирів. Чи не пора готувати міжнародний судовий процес над авторами таких лиховісних операцій?
І ПРО КАДРИ
Президент України Петро Порошенко прийняв відставку секретаря РНБО Андрія Парубія. Таким чином підтвердилися розмови про те, що Парубій «попросився» із цієї посади. Аналітики висували версію, що між главою держави й секретарем РНБО виникли певні розбіжності щодо східного фронту. «Під час війни коментувати відставку вважаю неприйнятним», - написав Парубій у соцмережах, доповнивши, що продовжить допомагати фронту, зокрема добровольчим батальйонам.