толичним депутатам роздали конверти з чорними мітками – так громада пояснює обранцям, що їхня каденція в неділю добігає кінця, їм пора звільняти крісла. Хоча, нагадаємо, Конституційний Суд дозволив депутатам Київради працювати до 2015 року.
В опозиції вже готові скласти мандати, а Київський осередок ВО "Батьківщина" навіть обнулив партійні списки.
Активісти висунули вимогу депутатам Київради: "Поверни мандат". Кияни принесли до будівлі КМДА відповідні листи кожному зі 120 депутатів. Жителі столиці забороняють їм діяти від свого імені та дерибанити столичні землі. І це не просто забаганка киян – 2 червня спливає термін повноважень цієї Київради, законні п'ять років минули, отже, час піти, – вважають активісти.
"А потім влада поміняється і всі рішення, які будуть ухвалені після 2 червня, можна буде скасувати. Бо від чийого імені діють ці депутати? Від імені дядьків у мантіях, які називаються Конституційним Судом", – переконує громадський активіст і голова бюро "Свідомо" Єгор Соболєв.
"Та основна робота ведеться на вулицях. У киян нахабно вкрали право обирати владу", – кажуть активісти.
Мешканці столиці вже зібрали понад 2 тисячі підписів – аби влада йшла геть, бо з понеділка члени Київради вже не депутати, а самозванці. Народ це розуміє, тож планують зібратися під будівлею КМДА цієї неділі, 2 червня.
"Не бачать вони наших потреб, як падають стелі в квартирах, до під'їздів не можна зайти, на вулицях нас грабують, пенсіонерів, інвалідів", – переконана активістка Варвара Коба.
Натомість столичний очільник Олександр Попов жодних проблем з функціонуванням Київради не бачить. Твердить: вона і надалі буде легітимною – аж до обрання нової. І посилається на рішення Конституційного Суду: виборам бути у 2015 році.
Він переконаний: Верховна Рада, зважаючи на це, ухвалить відповідне рішення.
"Якщо ви законослухняні члени суспільства, як і я, то не можна говорити речі, які резонують законам. КС вчора визначив терміни, вірніше сказав, що так конституційно... Тому питання законності є якраз у контексті цього рішення. І те, що легітимність Київради буде до моменту виборів, – це факт, який нічого обговорювати", – зазначив Олександр Попов.
Керманич столиці запевнив: він готовий до виборів мера у будь-який момент. А якщо посяде це крісло, навіть у президента проситиме об'єднати посади мера та голови КМДА. Попов каже, що цілком упевнений у перемозі. Буцімто їй не завадять ні каштановий скандал, ані сумнозвісний сніговий колапс у Києві у березні, коли столиця опинилась у сніговій пастці, а сам Попов поїхав з дружиною до Відня.
Хоч останні соціологічні опитування свідчать геть не на користь столичного голови: якби вибори мера відбулись у травні, Олександр Попов посів би друге місце – після лідера УДАРу Віталія Кличка. До того ж опозиціонер випереджає ставленика влади зі суттєвим відривом.
А порівняно з березнем цього року показники Попова погіршилися з 20% до 17%.
Саме неможливість влади чесно виграти вибори в Києві і стала причиною перенесення їх на два роки, впевнені експерти. Можливо, тому голова Верховної Ради Володимир Рибак не сумнівається: парламент призначить вибори у Києві на '15 рік.
Натомість Київський осередок ВО "Батьківщина" не став чекати й уже обнулив свої списки. Це, на думку опозиціонерів, призведе до саморозпуску Київради.
"Це було зроблено. ...Ми вимагатимемо від теркомісії прийняти це рішення – це буде складання повноважень депутатів Київської міськради від партії "Батьківщина", – сказав голова Київського осередку партії нардеп Юрій Одарченко.
Схоже, рішення Конституційного Суду стане топ-темою наступного пленарного тижня – опозиція вже готується блокувати Верховну Раду.